Fan stránka fotbalového klubu Hlučín

Vladimír Coufal: Juliska je můj osudový stadion

Vladimír Coufal (ve žlutomodrém)Vladimír Coufal (ve žlutomodrém) Autor: DENÍK / František Géla

6.12.2012 10:15

Liberec – V posledním kole na Julisce vystřídal na posledních cirka sedm minut Michaela Rabušice. Liberec v tu chvíli sice prohrával s Duklou 0:3, ale bývalý pravý bek Slezského FC Vladimír Coufal nastřádal první prvoligové minuty. Po vážném zranění čéšky se vrátil do plného zápasového zatížení.

Dobré výkony v juniorském týmu Slovanu neušly pozornosti trenéra Jaroslava Šilhavého. Při posledních dvou ligových kolech tak byl Vladimír Coufal připraven alespoň na liberecké lavičce náhradníků. V domácím utkání s Plzní šanci ještě nedostal, ale o týden později bylo všechno jinak.

„Juliska je nejspíš můj osudový stadion. V minulosti jsem si zde odbyl druholigovou premiéru v dresu Hlučína. Tehdy ještě pod zaskakujícím trenérem Honzou Schulmeistrem, jenž asi na dva zápasy nahradil odvolaného kouče Daňka. No, a teďka se všechno opakuje v naší nejvyšší soutěži,“ uvedl Vladimír Coufal.

Šest nebo sedm minut je na nějaké obsáhlé soudy příliš krátká doba, přesto talentovaný krajní obránce postřehl několik zásadních rozdílů. „Oproti druhé lize se zde hráči prezentují kvalitnější prací s balonem a vyššími kombinačními schopnostmi,“ vysvětloval.

Esemesky z domova

Vladimír Coufal je odhodlaný prosadit se do základní sestavy Liberce. Konkurence na jeho postu je ovšem obrovská. Slovan po prodeji Theodora Gebre Selassieho do Brém totiž koupil ze Sparty Ondřeje Kušníra. V posledních zápasech navíc na pravém beku dostal příležitost i Sergej Ljulka.

„Nebude to nic jednoduchého. Přece jenom Ondra strávil několik let v pražské Spartě. Každopádně na konci podzimu šly mé výkony nahoru. Snad se bude dařit i v přípravě. S trenérem jsme mou pozici v mužstvu zatím neprobírali. Kdybych po zimní přípravě cítil, že mé vyhlídky nejsou moc dobré, rád bych si s ním promluvil,“ poznamenal Vladimír Coufal a ještě připojil několik postřehů:

„Pár ligových minut z Julisky jsou možná takovou první vlaštovkou. Chtěl bych tímto poděkovat i mému nejlepšímu kamarádovi Danielu Černajovi a také taťkovi, kteří mě neúnavně podporují a po zápase mi poslali i esemesky s gratulacemi. Do základu Liberce se chci prosadit.“

Věčný hecíř Lukáš Vácha

Bývalý obránce Slezského FC nebo Hlučína se po vzoru Opavanů Jana Nezmara a Vojtěcha Hadaščoka rychle sžil s městem pod Ještědem. Momentálně už trefí skoro všude. „Je to moc pěkné město. Orientaci jsem získal tak po měsíci. Mám pěkný byt blízko nákupního centra. Všechno je super,“ mínil.

Zmíněný Jan Nezmar s Vojtěchem Hadaščokem mu pomohli s adaptací na místní podmínky. „Díky „Nezmičovi“ a „Hadovi“ jsem se v kádru rychle zabydlel. Patří jim můj dík,“ děkoval Vladimír Coufal. V mužstvu Slovanu získal i další přátele. Zbyňka Musiola anebo bouřliváka Lukáše Váchu, jenž na podzim obdržel v pěti zápasech hned tři červené karty.

„Lukáš je vítězný typ. Neskutečně špatně snáší porážky. I v tréninku hrajeme různě o čokolády a pořád se hecujeme. Myslím si, že některé karty přijít nemusely. Každopádně, nevím, jak dlouho na severu Čech zůstane. Zajímají se o něj týmy z ligy i zahraničí. Těžko říct, jestli ho Liberec udrží,“ pokračoval.

Velké loučení s „Nezmičem“

Liberecký podzim je spjatý s jednou obrovskou událostí. V pětatřiceti letech se rozhodl ukončit kariéru aktivního fotbalisty Jan Nezmar. Legenda nejen Slovanu, ale i Slezského FC bude dál pokračovat jako sportovní ředitel klubu. „Klobouk dolů za to, co mu připravili místní fanoušci. Krásné transparenty, ovace. Byla to velká událost. Honza se nedokázal ubránit slzám. Škoda že jsme duel s Plzní prohráli. Všichni chtěli, ať se rozloučí vítězstvím,“ řekl na adresu čestného člena Klubu ligových kanonýrů, jemuž okamžitě po střídání šel potřást rukou i trenér Plzně Pavel Vrba.

Celkově v Liberci s první polovinou sezony spokojeni nebudou. Aktuálně až devátá příčka tabulky se vůbec neshoduje s klubovými ambicemi. Slovan hodně doplácel na zahozené šance. Jinak by byl podstatně výše. „Neproměňování gólovek je pro nás asi největším kamenem úrazu. Z jasné pozice nedáme gól a soupeř nás potrestá. Takhle to bylo pořád. Musíme se zvednout. S naším kádrem bychom měli v pohodě hrát okolo třetího místa,“ litoval liberecký obránce.

Opava podle něj půjde nahoru

Zlomená čéška dost citelným způsobem zabrzdila rozlet Vladimíra Coufala na severu Čech. S odstupem času to označuje jako nejvážnější zranění své prozatímní kariéry. „Táhlo se to snad čtvrt roku. Dva měsíce jsem navíc nemohl dělat absolutně nic. Při prvním zápase za juniorku po návratu mě to bolelo. Kondiční trenér mi ale říkal, že se to musí patřičně rozhýbat. Měl pravdu, potom už bolesti přestaly. Plně jsem se uzdravil na konci října,“ vracel se v čase.

Už brzy se také vrátí do Slezska. Doma nebyl dobré tři měsíce. „Nikdy bych nečekal, že to řeknu, ale stýská se mi. Na Vánoce přijedu zpátky a pobudu zde asi tři týdny. Třetího ledna nám začíná příprava v Liberci. Těším se na rodinu, přátele. Musím všechny objet,“ sestavoval plány Vladimír Coufal, jenž samozřejmě sleduje i druholigové výkony Opavy.

Nechce se mu věřit, že SFC je v současnosti poslední: „Pravidelně si volám s Matějem Hrabinou a Lumírem Sedláčkem. Nemyslím si, že se na těchto příčkách bude Opava v jarní části držet příliš dlouho. Co jsem slyšel, pod trenérem Davidem Vavruškou šly výkony nahoru. Mrzí mě to kvůli výborným fanouškům. Současný opavský kádr má podle mého na to, aby hrál okolo pátého místa.“

Petr Dušek

Autor: Redakce

Radek Coufal: Je možné, že v zimě z Hlučína odejdu

Radek CoufalRadek Coufal Autor: DENÍK / František Géla

10.12.2012 18:00

Hlučín /ROZHOVOR/ – Radek Coufal šel tvrdě za svým snem, první ligu měl na dosah. V letní přestávce roku 2011 si ho slovenský kouč ostravského Baníku Karol Marko vytáhl do prvního týmu. V té době čerstvý reprezentant do jednadvaceti let byl na vrcholu blaha. Vrátil se z povedeného angažmá z druholigového Znojma a zdálo se, že jeho sen zahrát si ligu začal nabírat reálné obrysy.

S Baníkem absolvoval soustředění v Rakousku. Týden před ligou ale přišla tvrdá facka, trenér Marko mu oznámil, že s ním nepočítá. „Byl to pro mě šok. Řešil jsem, co dál. Za třetiligovou rezervu jsem hrát nechtěl, do Znojma mě Baník na hostování pustit nechtěl,“ vzpomíná na hořké okamžiky své kariéry Radek Coufal.

Záchranné laso přiletělo nečekaně z Hlučína, majitel klubu Lumír Kot se rozhodl mladého stopera udělat na přestup. „Hlučín mi pomohl z Bazalů, bylo to v době, kdy jsem byl na Baník pořádně naštvaný, tím ale nechci říci, že bych klukům nefandil, měl jsem na mysli vedení a hlavně trenéra Marka,“ podotkl důrazný stoper.

Snu zahrát si vyšší soutěž se v žádném případě nevzdal. Je velmi pravděpodobné, že v zimě změní dres. Půdu okolo jeho osoby sondovalo Znojmo, nejvážnějším adeptem o jeho služby je ale ambiciózní tým z MSFL Frýdek-Místek. Více už v rozhovoru, který Radek Coufal poskytl Deníku.

Radku, můžete prozradit jaká je nyní aktuální situace okolo vaší osoby? Hovoří se o zájmu Znojma a Frýdku-Místku…

Ze Znojma se mi ozval manažer, zda bych u nich nechtěl vyzkoušet přípravu. To z Frýdku byl zájem konkrétnější. Oslovil mě přímo trenér Duhan, a to je pro mě záruka, že mě opravdu chce. Dá se říci, že já jsem s Frýdkem domluvený, nyní záleží, jak dopadnou jednání mezi kluby.

Ve Stovkách končí Zdeněk Staněk, dlouholetá opora, vypadá to, že vy máte být náhrada za něj…

To je také jeden z důvodů, proč mě nabídka Frýdku oslovila. Navíc ze strany Znojma to až zase tak horké nebylo.

Přece jenom ale Frýdek hraje MSFL stejně jako Hlučín…

Máte pravdu, avšak je to ambiciózní tým, který se rve o postup do druhé ligy. Klub disponuje velmi slušným zázemím. Pokud mi to vyjde, budu to brát jako posun ve své kariéře o stupínek výše.

Můžeme to brát jako hotovou věc, že vás v dresu Hlučína už na jaře neuvidíme?

Tak bych to neformuloval. Stát se může všechno. Kluby se nedohodnou a já budu pokračovat v Hlučíně.

Když se podíváme na vaši fotbalovou historii, je docela zajímavá. Na to, že je vám dvaadvacet, už jste ho zažil docela dost. A podle všeho hrát MSFL je pro hráče vašeho formátu málo…

S tím souhlasím. Chtěl jsem hrát vyšší soutěž, bohužel jsou věci, které se vyvíjí jinak, než si sám představujete. Byl jsem v kádru jednadvacítky. Baník si mě stáhl z hostování ze Znojma a vypadalo to, že dostanu šanci být součástí ligového kádru. Jenomže stačilo málo, jedno rozhodnutí a já byl rád za Hlučín.

Můžete být konkrétnější?

Kopal jsem druhou ligu ve Znojmě. Tehdejší kouč ostravského Baníku Karol Marko si mě stáhl do přípravy, dokonce jsem s týmem absolvoval soustředění v Rakousku. Jenomže týden před ligou mi řekl, že se mnou nepočítá, a hrát za rezervu jsem nechtěl.

Zájem mělo ale i Znojmo…

Mělo, jenomže vedení Baníku mě nechtělo na hostování pustit. Nakonec přišel s Hlučín a z Ostravymě koupil.

Měl jste za zlé Baníku, jak se k vám zachoval?

Byl jsem pořádně naštvaný. Na vedení, na trenéra. Klubu jako takovému ale fandím, přece jen jsem jeho odchovanec a třeba si za Baník ještě v budoucnu zase zahraji.

Stihl jste půlrok odehrát i ve druhé lize za Kladno…

Kladno mi domluvil někdejší trenér Baníku pan Koubek. Šlo pro mě o zajímavou zkušenost. Problém byl v tom, že klub byl úplně bez peněz, nedostávali jsme výplaty, nakonec jsem byl rád, že jsem mohl odejít.

Sen zahrát si vyšší soutěž ale v hlavě živíte stále…

Je to můj cíl. Dobře si uvědomuji, že v následujících dvou, třech letech se v tomto směru bude lámat chleba. V šestadvaceti už získáváte angažmá ve druhé nebo první lize velmi obtížně.

Pojďme ještě nyní krátce k Hlučínu. I když hrajete jen MSFL, je fotbal vaším jediným zdrojem obživy?

Ano, v Hlučíně jsem brán jako profesionál.

Hlučín letošní sezonu začal dobře, jenomže v závěru podzimu to začalo drhnout…

Vstup do sezony jsme měli výborný, stejně jako loni. Sbírali jsme pravidelně body, dokonce jsme útočili na první místo. Bohužel závěr nám nevyšel. Pokazili jsme si ho sami svou špatnou hrou. Dělali jsme chyby, které soupeři dokázali potrestat.

Dá se říci, že stačil týden, během kterého jste znehodnotili celou podzimní práci…

Přesně tak. Docela jsme to podělali. Týden rozhodl o tom, že podzimní část můžeme hodnotit jako nepovedenou.

Co si celkově myslíte o úrovni MSFL?

Šla nahoru, vidíme v ní dobré zápasy. Týmy jako Třinec, Prostějov nebo Frýdek mají velkou kvalitu. Navíc jsou v ní hlavně díky Prostějovu pro diváky zajímavá jména.

Autor: Roman Brhel

Michal Kosmál: Pořád má člověk o čem snít

Michal KosmálMichal Kosmál Autor: DENÍK / František Géla

9.12.2012 00:01

Opava /ROZHOVOR/ – V hlavě to má dobře srovnané, ve svém oboru je odborník. Řeč je o Michalu Kosmálovi, bývalém gólmanovi, který má nyní ve Slezském FC na starosti brankáře. Osmatřicetiletý odchovanec opavského fotbalu prošel několika druholigovými kluby, aby následně kruh uzavřel v Opavě.

Dá se s ním dlouze povídat nejen o fotbale, ale dokáže i naslouchat a poradit, navíc je výborným společníkem. Vedle nejpopulárnější hry světa miluje Michal Kosmál také víno, a byť on to sám vyvrací, je jeho znalcem. Více už v následujícím rozhovoru.

Michale, pojďme se ještě krátce podívat na vaši hráčskou kariéru. Působíte v opavském klubu jako trenér gólmanů. Věkem do starého železa ještě nepatříte, neuvažoval jste o tom, že byste si svou kariéru ještě někde prodloužil? Třeba takový Jarda Blažek ještě chytá v lize ligu…

Chytá, to je pravda. Myslím, že když se o sebe gólman dobře stará, je opravdu možné protáhnout kariéru na úrovni až ke čtyřicítce. Věřím, že i já bych to zvládl. Od svých třiceti let jsem však na hřišti dvakrát denně jako hráč a zároveň jako trenér a tolik práce Jarda jistě nemá. V pozdějším věku je regenerace sil možná důležitější než počet tréninků v týdnu a já už jsem to prostě všechno najednou nestíhal a došly mi síly. I skončit je potřeba včas. Stárnu.

Do Opavy jste přišel z konkurenčního Hlučína, kde jste skončil ze dne na den, v době, kdy byl Hlučín v manželském svazku s pražskou Slavii. Asi jste si takový konec ve velkém fotbale nepředstavoval…

Je to minulost, tu nemůžu, a ani nechci měnit. Tak to bylo, po nevydařeném podzimu jsem letěl, byl to můj první padák v životě. A zlatý rozhodně nebyl. Nestěžuji si, vzniklo z toho poučení, že fotbal není vždy o práci, jako spíše o vztazích, vazbách a napojeních na různé lidi. Vzpomínám však rád, poznal jsem zajímavé lidi.

A pan Kot zaslouží obdiv za své úsilí, které za ta léta do klubu vložil. Mluvím o úsilí a financích, ne o způsobech vedení a řízení klubu. Kdo před lety věděl o fotbale v Hlučíně? Škoda jen, že se rozpadl lidský potenciál. Škoda pro děti, pana Kota a Hlučín. Vše má svůj vývoj. Bohudík a někdy taky bohužel.

Chytal jste za Opavu, ale nejvíce si vás vážili v Kunovicích a Hlučíně, nemrzí vás to?

To jsou ty paradoxy života, které nás provázejí na každém kroku. Mohl jsem chytat druhou ligu ve Vítkovicích, v Třinci, Kunovicích, Hlučíně. Jen v Opavě ne. Jako Opavák jsem věřil velmi dlouho, že to zlomím a prosadím se, dnes to však stojí už jen za letmý úsměv. Co já blázen všechno dělal, abych se do té branky dostal! Byl jsem fotbalový šílenec.

Když se ohlédnu zpět, musím se sám sobě smát. Jsem k sobě však upřímný a vím, že na první ligu to chtělo ještě kousek víc. Ničeho nelituji, jsem se svou hráčskou kariérou spokojený. Jsem rád, že jsem to mohl dělat a splnit si tak svůj sen. Co by za to dali jiní.

Ti, co vás blíže znají, vědí, že kromě brankářského řemesla jste při své štaci propadl vínu, mám na mysli, že se z vás v tomto směru stal znalec. Můžete to trochu přiblížit?

Znalec? Tak to přibrzděte! To v žádném případě! Při angažmá v Kunovicích se sešla výborná parta. Občas jsem nějaké víno dovezl domů, ale sám jsem dlouho odolával a vůbec nepil, nechutnalo mi to. Když jsem tam skončil, jednou za rok jsme se scházeli s klukama a dva spoluhráči začali tehdy pracovat v Mutěnicích ve vinařství. Hrála se tam dokonce MSFL. V podstatě šlo o náhodu, na ty já však nevěřím, vše má svůj smysl. A tak prostě vozím víno a občas nějaké prodám. Živnosťák samozřejmě mám (pousměje se).

Kdybychom vám dali pět pohárů vína, dokázal byste rozpoznat, o jakou značku jde?

Dobré víno je to, které ti chutná. A to pij! Znalec rozhodně nejsem, mám však za sebou pár přečtených etiket z lahví, takže poznám bílé od červeného, sladké od suchého a taky rulandské od veltlínského (úsměv).

Nechme víno stranou a pojďme k vaší profesi. Které věkové kategorie brankářů máte pod sebou?

Přímo se starám o kluky z A mužstva a všechny dorostence. S trenéry žáků jsem však také v kontaktu a řešíme spolu nekonečné úvahy na téma, jestli to šlo chytit nebo ne.. Když to čas dovolí, snažím se mít přehled o všech gólmanech v klubu. Je to má povinnost.

Fanoušky samozřejmě zajímá hlavně áčko. Jak velké máte slovo při nominaci jedničky do zápasu áčka?

Fanoušky zajímá áčko, mě však zajímá každý brankář bez rozdílu věku. Chci každého z nich připravit tak, aby se posunul o pozici výš. Někdy si to protiřečí, ale tak to je. A ne vždy je to pro mě jednoduché. Učím se. Můj hlas důležitý je, ne však nejdůležitější. Jsem s našimi brankáři denně, vidím je v akci, spoustu věcí si řekneme.

Občas vím, co je trápí, osobní život se s tím sportovním proplétá. Jsem rád, když je pak s trenéry prostor pro diskuzi, více hlav vždy víc ví. Věci mají občas širší souvislosti, informace se tak doplňují. Většinou se však shodneme. Pokud bych zásadně nesouhlasil, mám prostor se ozvat. Vyhovuje mi, když hlavní trenér naslouchá tomu, co říkám. Jinak bych tady nemusel být.“

Je podle vás Opava na tom dobře z hlediska brankářů? Mám na mysli všechny věkové kategorie, které máte pod sebou….

Obecně kvalitních brankářů není dost a u nás to není jiné. Možná jsem příliš náročný. Asi každému by se líbilo pracovat s talentovaným, pracovitým, uvědomělým borcem. Těch je však málo. Některé ročníky jsou lepší, jiné horší. Shrnuto: chce to zkvalitnit a to je výzva také pro mě.

Nechci tím však říct, že bychom měli vyloženě špatné brankáře, to v žádném případě! Loňský dorostenec Štencel trénuje s áčkem, Godula z U19 patří k lepšímu průměru v dorostenecké lize. Mají před sebou ještě kus cesty, rád bych jim v tom trošku pomohl. Pokud o to budou stát.

Z Hlučína přišel David Hampel, gólman, s kterým jste už v minulosti spolupracoval. Má na to stát se v budoucnu jedničkou v Opavě?

Jedno z mých životních hesel je, že naděje umírá poslední. A dokud neumřela, do té doby žije. Kdybych Davidovi nevěřil, nemělo by pro mě smysl tuto práci dělat, vlastně bych to vzdával předem. A to nejde jen o Davida. Jeho výkony v béčku snesou přísné měřítko, jeho sny však míří výš. Nastavili jsme si konkrétní plán práce, dosažitelný a reálný cíl. Hodně záleží na něm. Budu ho dráždit a kritizovat tak dlouho, dokud se neprosadí. Ať už v Opavě či jinde. David mě zná a ví, proč to říkám.

Josef Květon dlouho dělal dvojku. Jak těžké je udržet brankáře v pohotovosti tak, aby neztratil motivaci a pořád na sobě pracoval?

Můžu navázat na předchozí otázku. Nezajímají mě jména, ale lidé a práce, sportovní forma, posun vpřed. Oni ať je to Pepa, Otakar, David musejí mít touhu, motivaci, přání, sen, cíl. Já je do cílové čáry na zádech neponesu. Oni musejí mít motiv. Oni se musejí rozhodnout, že to chtějí, a zvolit si, co pro to jsou ochotni udělat. Já jsem jen pomocný nástroj na jejich cestě. Jen obrušuju lépe či hůře nějaký hrubý materiál.

Mnohdy si ani neuvědomují, jak moc je to v nich samotných. Chápu však, že je jednodušší vinit okolí z toho, že mi něco nejde. Takhle uvažuje většina lidí. Právě Pepa Květon dnes už ví, o čem teď mluvím. A jeho, stejně jako ostatní, nečeká nic jiného než jen práce, práce a práce. Ale krásná práce.

Patříte k trenérům, kteří se neustále vzdělávají a rozšiřují své obzory. Jak moc se mění a vyvíjí brankářské řemeslo?

Zesnulý pan Schmucker by se asi zhrozil, kdyby viděl dnešní gólmany, jak chytají míče bez dvojího krytí (úsměv). Takhle jsme se to učili i my. Myslím si, že se však technika chytání zásadně nezměnila. Každá brankářská škola má své drobné odlišnosti, základy a zásady chytání jsou však velmi podobné či stejné. Osobně dnes vidím jako posun vpřed využití rezerv v kondiční připravenosti brankářů.

Moderní doba přináší pomůcky, o kterých se generaci před námi ani nesnilo. Takže dnešní gólmani jsou díky pestrosti tréninkových podnětů v mnoha ohledech všestranněji připraveni. Míče jsou rychlejší, musejí být rychlejší také gólmani. A to, že musejí umět dobře nohou, nebudu rozebírat, je to změna stará patnáct let, to ví dnes každé malé dítě.

Jste realizátorem brankářské školičky v Opavě, co si od toho slibujete?

No… nejsem jediný a ani nejlepší trenér na světě. Mám však dnes již dostatek informací o téhle práci, takže bych rád své vědomosti předal dále. Tak jako to kdysi udělal můj první brankářský trenér pan Kružberský. Tak jako to dělal pan Schmucker v Ostravě. Mým cílem je seznámit se základy chytání co nejširší okruh začínajících brankářů na Opavsku. Toto je cílem školičky Brankohraní.

Samotný název signalizuje, že se formou řízeného objevování a hraní mohou děti něčemu přiučit.

A kdo má šanci se jí zúčastnit? Mám na mysli věkovou skupinu a také, zda to mohou být gólmani, kteří nemají klubovou příslušnost ve Slezském FC, a na jakém principu tato školička pracuje…

Do školičky se může přihlásit právě ten, kdo není hráčem SFC. Především ten, kdo nemá možnost dostat se ve svém klubu k informacím, které nutně potřebuje ke svému brankářskému růstu. Je to specifický post a vyžaduje specifický trénink. A já věřím, že můžu pomoct. Přihlásit se může v podstatě kdokoliv, ostatní je na domluvě. Je to služba jako každá jiná. Má svou cenu a také svá pravidla.

Vše důležité je možné si přečíst na mých webových stránkách. Nebudou mrtvé, chci je pravidelně aktualizovat o své postřehy, které by se mohly hodit všem začínajícím i pokročilejším brankářům z okolí. Jediným nepřítelem je čas. Ten prý se nedá polapit (úsměv).

Asi je vaším snem si v této školičce vychovat gólmana pro ligu…

K tomu neslouží školička. To je má práce v SFC. A tam směřují mé sny. V ideálním případě by to však mohlo vypadat takto: přijde desetiletý kluk do školičky, dva tři roky chodí pravidelně na trénink, získá všechny základy, je zajímavý pro SFC či jiný velký klub, roste, zlepšuje se, míří do ligy… a až sepíše jednou knihu, zmíní se o tom, že mě sice neměl rád, protože jsem po něm vyžadoval poctivou práci, ale že jsem ho něco důležitého naučil. Po sportovní a také lidské stránce. A to by mi stačilo.

Spolupracujete v rámci této školičky s nějakými dalšími gólmany?

Vše se teprve rozjíždí a mé vytížení v klubu mi nedovolí věnovat se školičce více než jedno odpoledne v týdnu. Sám si dnes netroufnu odhadnout, jaký by mohla mít školička v regionu dosah a rozsah. Myslím si však, že jsou kolem mě lidé, kteří rádi pomohou. Navzájem se něco naučíme a u toho postupně vyrostou další trenéři, kteří budou mít k problematice brankářského tréninku co říct. Tak, aby ve finále profitovali ti, kvůli kterým to všechno vzniká, tedy děti.

O gólmanech se říká, že je to zvláštní skupina. Opava nedávno angažovala Davida Vavrušku a očividně jste s ním našel společnou řeč…

Zvláštní skupina je pan Vavruška… nebo gólmani? Teď jsem se přeřekl, že (zasměje se). Ale vážně. Získal si můj respekt, protože vidí na hřišti věci, které tam jsou. Po hráčích vyžaduje práci a to se mi líbí. Přístup, nasazení, odhodlání, srdce. Ne vždy se mi jako hráči všechno povedlo, ale tyto vlastnosti jsem ctil, těžce jsem nesl porážky. Proto takhle přemýšlím i jako trenér a považuji je za samozřejmé.

Nejsme zrovna v situaci, že bychom si mohli vyskakovat. Věřím však tomu, co říká a co dělá. Já respektuji jeho práci a on tu mou. Tak by to asi mělo být a mělo by se to propojovat. Něco na něj prozradím. I když vypadá někdy naštvaně a ostře, je s ním celkem dost velká legrace, teda občas. Myslím, že je to spolu s Jardou Kolínkem zajímavá a inspirativní trenérská dvojice.

A poslední otázka, máte nějaký svůj sportovní sen?

Ano, mám. Prvního brankáře prodat do lepšího klubu. Druhého připravit na post jedničky. Třetího zlepšit tak, aby mohl být dvojkou a časem jedničkou. Posunout dorostence do kádru áčka. Udělat z něj trojku, dvojku, pak jedničku a pak ho prodat do lepšího klubu… pořád je o čem snít…

Autor: Roman Brhel